Формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики
Вантажиться...
Дата
2021
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
СумДПУ імені А. С. Макаренка
Анотація
Дисертація є комплексним дослідженням, у межах якого з’ясовано теоретичні, змістово-процесуальні та педагогічні засади формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики.
У межах характеристики стану розробленості проблеми формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики у вітчизняних науково-педагогічних дослідженнях з’ясовано, що розвиток формування культури енергозбереження учнів в закладах загальної середньої освіти є предметом наукового інтересу широкого кола вітчизняних учених. Установлено, що проблема формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики не знайшла достатнього цілісного висвітлення. Результатом структурно-логічного аналізу вітчизняних наукових розвідок із досліджуваної проблеми стало виділення соціального, економічного та екологічного аспектів її розгляду.
Виявлено, що провідними напрямами досліджень стали: теоретичне обггрунтування вихідних положень культури енергозбереження; генеза та тенденії розвитку культури енергозбереження в Україні та світі; форми, методи і технології розвитку культури енергозбереження.
За допомогою методу термінологічного аналізу з’ясовано сутність ключових понять дослідження: «Формування», «Культура», «Енергозбереження», «Культура енергозбереження», «Формування культури енергозбереження» на засадах системного, аксіологічного, акмеологічного, особистісно-діяльнісного та культурологічного підходів.
Здійснено огляд психолого-педагогічних особливостей учнів 7–9 класів, який засвідчив можливості для розвитку їхнього наукового світогляду, ціннісного ставлення до природи загалом та енергії і енергозбереження, зокрема, громадянського виховання, розвитку різносторонніх знань та вмінь як основи для формування культури енергозбереження в учнів основної школи.
Окреслено компетентнісний потенціал предмета «Фізика». Здійснено аналіз чинних стандартів і програм щодо проблем енергозбереження. У процесі аналізу навчальної програми з фізики для 7–9 класів, зроблено висновок, що проблема енергозбереження висвітлюється досить поверхово, бракує в достатній мірі екологічної складової та навчального матеріалу з питань ощадливого енергоспоживання.
Проаналізовані актуальні дослідження з проблеми формування культури енергозбереження в учнів основної школи поза межами України. В результаті аналізу визначено, що закордонні науковці та педагоги пропонують і використовують достатньо потужний інструментарій та різноманітні педагогічні прийоми для формування культури енергозбереження учнів. Водночас вивчення, аналіз чи врахування зарубіжного досвіду у питанні формування культури енергозбереження учнів практично не представлено у вітчизняних виданнях, у тому числі при вивченні фізики в ЗЗСО України.
Окреслено проблеми формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики: проблема енергозбереження висвітлюється у навчальної програми з фізики для 7–9 класів досить поверхово; огляд психолого-педагогічних особливостей учнів основної школи показав можливості для формування їх наукового світогляду, ціннісного ставлення до природи, громадянського виховання, розвитку екологічних та економічних уявлень, знань та вмінь як основи для формування у них культури енергозбереження; вивчення зарубіжного досвіду у питанні формування культури енергозбереження учнів показує, що закордонними науковцями та педагогами розроблено потужний інструментарій та вироблено ефективні педагогічні прийоми, які слід використовувати для формування культури енергозбереження учнів на уроках фізики у школах України; дисертаційні дослідження з проблеми формування культури енергозбереження учнів у процесі вивчення природничих дисциплін охоплюють лише окремі аспекти формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики, зокрема питання екологічної освіти, і не висвітлюють проблему в цілому.
Визначено структуру культури енергозбереження учнів основної школи містить три основні компоненти: світоглядно-особистісний, гносеологічно-праксеологічний, рефлексивний.
Обґрунтовано вибір критеріїв: аксіологічний, знаннєво-діяльнісний, поведінковий та відповідні показники - мотивація до енергозбереження, обізнаність у сфері культури енергозбереження, уміння розв’язувати завдання енергозбережувального змісту, саморозвиток у проблемі енергозбереження, за якими схарактеризовано чотири рівні: низький, середній, достатній, високий рівні сформованості культури енергозбереження учнів основної школи.
Окреслено нормативні засади формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики,зокрема: Закони України «Про освіту» (2017), «Про наукову та науково-технічну діяльність» (2017), а також документах, що регламентують процес реформування української освіти, зокрема Концепції розвитку педагогічної освіти (2018) та Концепції Нової української школи (2017) України.
Розроблена авторська методика формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики включає взаємопов’язані структурні компоненти: методологічно-цільовий, організаційний, результативний блоки.
Окреслено педагогічні умови формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики: розширення змісту фізичної освіти енергозбережувальною складовою; формування в учнів досвіду енергозбереження через аналітичну, дослідницьку та оцінювальну діяльність в умовах урочної і позаурочної роботи з фізики; забезпечення вчителя фізики методичними матеріалами з формування в учнів основної школи культури енергозбереження.
Визначено етапи формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики: мотиваційний, функціональний, рефлексивний.
Наукова новизна отриманих результатів дослідження полягає в тому, що, уперше теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено ефективність методики формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики; визначено сутність понять «культура енергозбереження учнів основної школи» та «формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики»; розроблено критерії (аксіологічний, знаннєво-діяльнісний, поведінковий) та відповідні їм показники, за якими схарактеризовано чотири рівні (низький, середній, достатній, високий) сформованості культури енергозбереження учнів основної школи; обґрунтовано педагогічні умови формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики (розширення змісту фізичної освіти енергозбережувальною складовою; формування в учнів досвіду енергозбереження через аналітичну, дослідницьку та оцінювальну діяльність в умовах урочної і позаурочної роботи з фізики; забезпечення вчителя фізики методичними матеріалами з формування в учнів основної школи культури енергозбереження) та етапи формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики (мотиваційний, функціональний, рефлексивний); подальшого розвитку набули методи, засоби і форми навчання фізики в умовах ЗЗСО.
Практичне значення отриманих результатів дослідження полягає в можливості безпосереднього впровадження методики формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики, яка супроводжується рекомендаціями щодо: модернізації змісту курсу фізики основної школи; вибору форм, методів і засобів для різних етапів формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики; налічує діагностичний апарат у вигляді показників (мотивація до енергозбереження; обізнаність у сфері КЕЗ, уміння розв’язувати завдання енергозбережувального змісту; саморозвиток у проблемі енергозбереження), до яких дібрані ефективні методики їх кількісного визначення (авторське анкетування, тестування, контрольна робота з розв’язування завдань енергозбережувального змісту, авторське опитування). Матеріали дисертаційного дослідження будуть корисними при вирішенні дотичних проблем дослідження, в системі ЗЗСО та підвищення кваліфікації вчителів фізики та інших природничих дисциплін, а також при написанні кваліфікаційних робіт студентами закладі вищої освіти.
The thesis is a comprehensive study, which clarifies the theoretical, normative, content-procedural and pedagogical foundations of forming the culture of energy saving of primary school students in physics lessons. Within the characteristics of the state of development of the problem of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons in domestic scientific and pedagogical research it is found out that the development of energy saving culture in secondary schools is the subject of scientific interest of a wide range of domestic scientists. It is noted that the problem of forming the energy saving culture of primary school students in physics lessons has not found sufficient comprehensive coverage. The result of structural and logical analysis of domestic scientific research on the studied problem was the selection of social, economic and environmental aspects of its consideration. It was revealed that the leading directions of research were theoretical substantiation of the initial provisions of the energy saving culture; genesis and trends in the development of energy saving culture in Ukraine and the world; forms, methods and technologies of energy saving culture development. The method of terminological analysis clarifies the essence of the key concepts of the study: "Formation", "Culture", "Energy saving", "Energy saving culture", "Formation of energy saving culture" on the basis of systemic, axiological, acmeological, personal and cultural approaches. A review of psychological and pedagogical characteristics of students in grades 7-9, which showed opportunities for the development of their scientific worldview, values to nature in general and energy and energy conservation, in particular, civic education, development of diverse knowledge and skills as a basis for energy culture in school students was completed. The competence potential of the subject "Physics" is outlined. The analysis of current standards and programs on energy saving problems is carried out. In the process of analyzing the physics curriculum for grades 7-9, it was concluded that the problem of energy conservation is covered rather superficially, there is a sufficient lack of environmental components and educational material on energy efficiency. Current research on the problem of forming a culture of energy saving of primary school students outside Ukraine is analyzed. As a result of the analysis, it was determined that foreign scientists and teachers offer and use sufficiently powerful tools and various pedagogical techniques to form a culture of energy saving of students. At the same time, the study, analysis or consideration of foreign experience in the formation of a culture of energy saving of students is practically not represented in domestic publications, including the study of physics in general secondary education in Ukraine. The problems of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons are outlined. Namely, the problem of energy saving is covered in the physics curriculum for 7-9 grades rather superficially; review of psychological and pedagogical characteristics of primary school students showed opportunities for the formation of their scientific worldview, values to nature, civic education, development of environmental and economic ideas, knowledge and skills as a basis for forming a culture of energy saving; study of foreign experience in the formation of energy saving culture of students shows that foreign scientists and teachers have developed powerful tools and developed effective pedagogical techniques that should be used to form a culture of energy saving of students in physics lessons in schools of Ukraine; dissertation research on the problem of forming a culture of energy saving of students in the study of natural sciences covers only some aspects of the formation of a culture of energy saving of students in primary school physics lessons, including environmental education, and does not cover the problem as a whole. The structure of the energy saving culture of primary school students is determined and contains three main components: worldview-personal, epistemological-praxeological, reflexive. The choice of criteria is substantiated: axiological, knowledge-activity, behavioral and relevant indicators - motivation for energy saving, awareness in the field of energy saving culture, ability to solve problems of energy saving content, self-development in the problem of energy saving, which are characterized by high levels of formation of energy saving culture of primary school students. The normative principles of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons are outlined, in particular by the Laws of Ukraine ―On Education‖ (2017), ―On Scientific and Scientific-Technical Activity‖ (2017), as well as by the documents regulating the process of reforming Ukrainian education, in particular by the Concepts of development of pedagogical education (2018) and Concepts of the New Ukrainian school (2017) of Ukraine. The developed author's method of forming the culture of energy saving of primary school students in physics lessons includes such interconnected structural components as methodological-target, organizational, effective blocks. The pedagogical conditions of formation of culture of energy saving of pupils of the basic school at physics lessons are outlined, namely the expansion of the maintenance of physical education by an energy saving component; formation of students' experience of energy saving through analytical, research and evaluation activities in the conditions of classroom and extracurricular work in physics; providing a physics teacher with methodical materials on the formation of energy saving culture of primary school students. The stages of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons are determined, which include motivational, functional, reflective ones. The scientific novelty of the obtained research results is that the effectiveness of the method of forming the culture of energy saving of primary school students in physics lessons is firstly theoretically substantiated and experimentally tested; the essence of the concepts "energy saving culture of primary school students" and "formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons" are determined; criteria (axiological, knowledge-activity, behavioral) and the corresponding indicators are developed, which allow to characterize the four levels (low, medium, sufficient, high) of the formation of energy saving culture of primary school students; the pedagogical conditions of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons (expansion of the content of physical education with energy saving component; formation of students' energy saving experience through analytical, research and evaluation activities in classroom and extracurricular work in physics; providing physics teachers with teaching materials for the formation of the culture of energy saving of the basic school students) and stages of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons (motivational, functional, reflective); methods, means and forms of teaching physics in the conditions of general secondary education were further developed. The practical significance of the results of the study lies in the possibility of the direct implementation of the method of forming a culture of energy saving of primary school students in physics lessons, which is accompanied by recommendations for modernization of the content of primary school physics; choice of forms, methods and means for different stages of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons; has a diagnostic apparatus in the form of indicators (motivation for energy saving; awareness in the field of energy saving culture, the ability to solve problems of energy saving content; self-development in the problem of energy saving), for which effective methods for their quantification (author's questionnaire, testing, control work on the solution tasks of energy saving content, author's survey) were selected. The materials of the dissertation research will be useful in solving related research problems, in the system of general secondary education in Ukraine and advanced training of teachers of physics and other natural sciences, as well as in writing qualifying papers by students of higher education.
The thesis is a comprehensive study, which clarifies the theoretical, normative, content-procedural and pedagogical foundations of forming the culture of energy saving of primary school students in physics lessons. Within the characteristics of the state of development of the problem of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons in domestic scientific and pedagogical research it is found out that the development of energy saving culture in secondary schools is the subject of scientific interest of a wide range of domestic scientists. It is noted that the problem of forming the energy saving culture of primary school students in physics lessons has not found sufficient comprehensive coverage. The result of structural and logical analysis of domestic scientific research on the studied problem was the selection of social, economic and environmental aspects of its consideration. It was revealed that the leading directions of research were theoretical substantiation of the initial provisions of the energy saving culture; genesis and trends in the development of energy saving culture in Ukraine and the world; forms, methods and technologies of energy saving culture development. The method of terminological analysis clarifies the essence of the key concepts of the study: "Formation", "Culture", "Energy saving", "Energy saving culture", "Formation of energy saving culture" on the basis of systemic, axiological, acmeological, personal and cultural approaches. A review of psychological and pedagogical characteristics of students in grades 7-9, which showed opportunities for the development of their scientific worldview, values to nature in general and energy and energy conservation, in particular, civic education, development of diverse knowledge and skills as a basis for energy culture in school students was completed. The competence potential of the subject "Physics" is outlined. The analysis of current standards and programs on energy saving problems is carried out. In the process of analyzing the physics curriculum for grades 7-9, it was concluded that the problem of energy conservation is covered rather superficially, there is a sufficient lack of environmental components and educational material on energy efficiency. Current research on the problem of forming a culture of energy saving of primary school students outside Ukraine is analyzed. As a result of the analysis, it was determined that foreign scientists and teachers offer and use sufficiently powerful tools and various pedagogical techniques to form a culture of energy saving of students. At the same time, the study, analysis or consideration of foreign experience in the formation of a culture of energy saving of students is practically not represented in domestic publications, including the study of physics in general secondary education in Ukraine. The problems of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons are outlined. Namely, the problem of energy saving is covered in the physics curriculum for 7-9 grades rather superficially; review of psychological and pedagogical characteristics of primary school students showed opportunities for the formation of their scientific worldview, values to nature, civic education, development of environmental and economic ideas, knowledge and skills as a basis for forming a culture of energy saving; study of foreign experience in the formation of energy saving culture of students shows that foreign scientists and teachers have developed powerful tools and developed effective pedagogical techniques that should be used to form a culture of energy saving of students in physics lessons in schools of Ukraine; dissertation research on the problem of forming a culture of energy saving of students in the study of natural sciences covers only some aspects of the formation of a culture of energy saving of students in primary school physics lessons, including environmental education, and does not cover the problem as a whole. The structure of the energy saving culture of primary school students is determined and contains three main components: worldview-personal, epistemological-praxeological, reflexive. The choice of criteria is substantiated: axiological, knowledge-activity, behavioral and relevant indicators - motivation for energy saving, awareness in the field of energy saving culture, ability to solve problems of energy saving content, self-development in the problem of energy saving, which are characterized by high levels of formation of energy saving culture of primary school students. The normative principles of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons are outlined, in particular by the Laws of Ukraine ―On Education‖ (2017), ―On Scientific and Scientific-Technical Activity‖ (2017), as well as by the documents regulating the process of reforming Ukrainian education, in particular by the Concepts of development of pedagogical education (2018) and Concepts of the New Ukrainian school (2017) of Ukraine. The developed author's method of forming the culture of energy saving of primary school students in physics lessons includes such interconnected structural components as methodological-target, organizational, effective blocks. The pedagogical conditions of formation of culture of energy saving of pupils of the basic school at physics lessons are outlined, namely the expansion of the maintenance of physical education by an energy saving component; formation of students' experience of energy saving through analytical, research and evaluation activities in the conditions of classroom and extracurricular work in physics; providing a physics teacher with methodical materials on the formation of energy saving culture of primary school students. The stages of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons are determined, which include motivational, functional, reflective ones. The scientific novelty of the obtained research results is that the effectiveness of the method of forming the culture of energy saving of primary school students in physics lessons is firstly theoretically substantiated and experimentally tested; the essence of the concepts "energy saving culture of primary school students" and "formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons" are determined; criteria (axiological, knowledge-activity, behavioral) and the corresponding indicators are developed, which allow to characterize the four levels (low, medium, sufficient, high) of the formation of energy saving culture of primary school students; the pedagogical conditions of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons (expansion of the content of physical education with energy saving component; formation of students' energy saving experience through analytical, research and evaluation activities in classroom and extracurricular work in physics; providing physics teachers with teaching materials for the formation of the culture of energy saving of the basic school students) and stages of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons (motivational, functional, reflective); methods, means and forms of teaching physics in the conditions of general secondary education were further developed. The practical significance of the results of the study lies in the possibility of the direct implementation of the method of forming a culture of energy saving of primary school students in physics lessons, which is accompanied by recommendations for modernization of the content of primary school physics; choice of forms, methods and means for different stages of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons; has a diagnostic apparatus in the form of indicators (motivation for energy saving; awareness in the field of energy saving culture, the ability to solve problems of energy saving content; self-development in the problem of energy saving), for which effective methods for their quantification (author's questionnaire, testing, control work on the solution tasks of energy saving content, author's survey) were selected. The materials of the dissertation research will be useful in solving related research problems, in the system of general secondary education in Ukraine and advanced training of teachers of physics and other natural sciences, as well as in writing qualifying papers by students of higher education.
Опис
Ключові слова
формування, культура, енергозбереження, культура енергозбереження, заклад загальної середньої освіти, основна школа, урок фізики, formation, culture, energy saving, energy saving culture, general secondary education institution, primary school, physics lesson
Бібліографічний опис
Цапенко, М. В. Формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики [Текст] : дис. на здобуття наук. ступеня доктора філософії в галузі освіти : [спец.] 014 "Середня освіта (фізика)" /Цапенко Марина Василівна ; МОН України, Сумський держ. пед. ун-т ім. А. С. Макаренка ; науковий керівник М. В. Каленик. – Суми, 2021. – 246 с.